Elektrikli Araçlarla ilgili 3 önemli soru_TR

Elektrikli Araçlarla ilgili 3 önemli soru | TEB Arval

ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ & MOBİLİTE 3 Dec 2020

ELEKTRİKLİ ARAÇLARLA İLGİLİ 3 ÖNEMLİ SORU

Elektrikli araçlar, araç ve kiralama sektöründeki en büyük teknolojik değişikliklerden birini temsil ediyor. Arval'in filo müşterileri, bu yeni araçları filolarında bulundurmanın artı ve eksilerine ilişkin birçok soru soruyor. Size yardımcı olmak adına Arval Danışmanlık’tan bir uzmanımız en sık sorulan üç soruyu yanıtlıyor.
1. BİR ELEKTRİKLİ ARACIN BATARYASININ SUNDUĞU SÜRÜŞ MENZİLİNİ YAKLAŞIK OLARAK HESAPLAYABİLİR MİYİM?
Elektrikli araçlara geçiş yapmayı düşünen çoğu insanın aklına ilk gelen soru menzil oluyor, özellikle de her bir modelin tam dolu bir bataryayla ne kadar mesafe kat edebileceğini nasıl bileceklerini merak ediyorlar.
En önemli faktör, batarya kapasitesi. Tüm elektrikli araç bataryalarının kapasiteleri kilovat saat ("kWh" olarak ifade edilir) cinsinden ölçülür ve bataryaların sunduğu her bir kWh kabaca 6,5 km’lik bir menzile tekabül eder. Ancak bu rakam, aracın kasa tipine veya boyutuna bağlı olarak kayda değer bir oranda değişiklik gösterebilir.
Bu konuya açıklık getirebilmek adına Arval Danışmanlık, herhangi bir elektrikli aracın resmi WLPT (Dünya Çapında Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü) menzilini anlamak için basit bir çözüm sunuyor.
Renault Zoe, Peugeot e-208 veya Opel e-Corsa gibi küçük elektrikli araçlar için belirlenen resmi menzilin, aracın batarya kapasitesinin kabaca yedi ya da sekiz katı olması beklenir. Bu hesap baz alındığında, 50kWh’lik bir bataryanın WLTP menzili yaklaşık olarak 350 - 400 km (220 – 250 mil) olacaktır.
Orta büyüklükteki araçlar için bu çarpban azalarak batarya kapasitesinin kabaca 6 ila 7 katına denk geliyor. Örneğin, Volkswagen ID.3 (62kWh) 424 km’lik bir menzil sunuyor; yine bir diğer çok popüler tam elektrikli ve orta büyüklükte araç olan Nissan Leaf, 40kWh bataryayla 270 km’lik (168 mil), 62kWh bataryayla ise 385 km’lik (240 mil) bir mesafe kat edebiliyor.
Son olarak, büyük araçlar için menzil çarpanı daha da düştüğünden, bu araçlarda menzil batarya kapasitesinin kabaca 4 ila 5 katı olarak hesaplanıyor. Örneğin, Audi e-tron 71kWh bataryayla 310 km (193 mil), 95kWh bataryayla 380 km kat edebiliyor.
Benzer şekilde, 90kWh bataryalı Jaguar i-Pace 470 km’lik (292 mil) bir menzile sahip.
Buradan da anlaşılacağı üzere, resmi sürüş menzilini hesaplamak için kullanılacak ortalama çarpan batarya kapasitesinin 6,5 katı olmasına rağmen, elektrikli araç ne kadar küçükse, menzil hesabında kullanılan çarpanın o kadar yüksek ve araç ne kadar büyükse çarpanın da o kadar küçük olması gerekiyor.
Ancak, bu çarpanın bir elektrikli araçtan beklenen WLTP menziline dair sadece bir fikir verdiğini unutmamak gerek; gerçek sürüş koşullarında bu menzili etkileyen başka faktörler devreye girecektir. Bunlara örnek olarak şunlar verilebilir:
• Hava sıcaklığı ve diğer hava koşulları
• Yolculuk profili (şehir/otoyol)
• Taşıdığınız toplam yük (aracın kendi ağırlığı dahil)
• Sürüş tarzınız
2. EVDE BİR ELEKTRİKLİ ARACI ŞARJ ETMENİN MALİYETİ NE KADARDIR?
Bir elektrikli araç şarj etmenin maliyeti, doğal olarak kWh başına ödediğiniz miktara göre değişecektir. Avrupa Birliği'nin geneline bakıldığında, elektrik birim fiyatı ortalama 0,21 Euro/kWh'tir.
Elektrikli aracınızı şarj etme maliyetini hesaplamak için, batarya kapasitenizi kWh başına düşen fiyatla çarpmanız yeterlidir. Örneğin, 39kWh bataryaya sahip Hyundai Ioniq EV, 0.21 Euro/kWh birim fiyatı üzerinden 311 km kat ettiğinde bunun karşılığı 8,20 Euro olur.
Bu aracı kullanmanın maliyeti, eşdeğer bir dizel aracın yaklaşık maliyeti olan 0,088 Euro/km (7,4 l/100km yakıt tüketimi ve 1,20 Euro’luk litre fiyatı üzerinden) ile karşılaştırıldığında km başına yaklaşık olarak 0,026 Euro (8,20 Euro/311 km) olacaktır. Bu da elektrikli araçlarda kilometre başına %70'lik bir maliyet tasarrufuna tekabül ediyor.
Bu rakam halihazırda herhangi bir benzinli veya dizel aracın yakıt maliyetinin çok küçük bir kısmına denk gelse de birçok elektrik şirketinin gece veya hafta sonları gibi kullanımın yoğun olmadığı zamanlar için belirlediği tarifeler olduğunu, dolayısıyla aracınızı daha da az bir maliyetle şarj edebileceğinizi hatırlatmakta fayda var.
Avrupa genelinde, elektrik fiyatı 0,10 ila 0,30 Euro/kWh gibi geniş bir aralıkta değişim gösteriyor. Örneğin, Danimarka’da kullanılan elektrik, Macaristan'dakinin üç katına mal oluyor.
Bir önceki örneği baz alırsak, Danimarka'da Volkswagen ID3 ile Dizel bir araç kullanmak arasındaki Euro/km farkı -%40, İspanya'da -%50, Fransa ve Birleşik Krallık'ta -%60 ve Macaristan'da +%90 oluyor!
(Dizel pompa fiyatı kaynağı: https://www.globalpetrolprices.com/)
3. BİR ELEKTRİKLİ ARACI ŞARJ ETMEK NE KADAR SÜRÜYOR?
Bir elektrikli aracın şarj süresini üç faktör belirliyor: şarj ünitesinin sunduğu hız, batarya kapasitesi ve araç şarj cihazının kapasitesi.
Şarj üniteleri birbirinden oldukça farklıdır. Ortalama 2,5 kW olan ev tipi priz en yavaş seçenektir. Bununla birlikte, evde, ofiste veya kamusal şarj ağlarında bulunan profesyonel, hızlı elektrikli araç şarj cihazları normalde 7kW güç çıkışı sunuyor, ancak 11kW ve hatta 22kW'a kadar güç çıkışı sağlayanlar da bulunuyor. Hızlı ve ultra hızlı olarak sınıflandırılan şarj cihazları genellikle 50-100 kW’la şarj ediyor. Çok daha nadir bulunan süper şarj cihazlarıysa 350 kW'a kadar şarj etme kapasitesine sahip.
Bu değişkenler, en yavaş ve en hızlı şarj cihazları arasında oldukça büyük bir fark olduğunu gözler önüne seriyor. Örneğin, 50 kWh bataryası ve 395 km (245 mil) menzili olan bir Zoe'nin %100 şarj olması ev tipi priz (2,3 kWh) kullanıldığında 37+ saati bulurken, bu süre normal ev tipi şarj cihazıyla (7,4 kWh) 8,5 saate ve bir hızlı şarj cihazıyla bir buçuk saate (50 kWh) iniyor.
Aynı şekilde, 90kWh bataryası ve 470 km menzili olan bir Jaguar iPace'in %100 şarj olması ev tipi priz (2,3 kWh) kullanıldığında 40+ saat gibi uzun bir zaman alırken, bu süre normal ev tipi şarj cihazıyla (7,4 kWh) 12+ saate ve ultra hızlı şarj cihazıyla (100 kWh) yaklaşık bir saatte düşüyor.
Elektrikli araç almayı düşünüyorsanız, kullanabileceğiniz şarj cihazları hakkında bilgi edinmenizde ve ayrıca bu ünitelerden birini evinize veya iş yerinize kurup kuramayacağınızı öğrenmenizde fayda var.

Devamını oku Daha az göster