Arval 2022 Results

ARVAL ARAÇ FİLOSU, 2022’NİN ZORLU KOŞULLARINA RAĞMEN %8,3* BÜYÜDÜ

9 Mar 2023

 • 2022 yılında otomotiv sektöründe yaşanan zorluklara rağmen, Arval pazarın oldukça üstünde bir performans sergiledi:

  • 1.592.024 kiralık araç
  • +%5,5 organik büyüme
  • Satın almalar ile birlikte +%8,3* büyüme
 • 2022 yılında 2 satın alma: Terberg Business Lease Group ve BCR'nin leasing faaliyetleri.
 • Arval Beyond 2020-2025 stratejik planının ortalarına yaklaşırken firma, çok olumlu bir ilerleyiş gösteriyor.

Tam kapsamlı araç kiralama ve yenilikçi sürdürülebilir mobilite çözümleri alanlarında uzmanlaşan Arval, zorlu pazar şartlarına rağmen 2022 yılında da önceki yıllardaki verimli ve olumlu ilerleyişini sürdürdü.

 • 2021 yılına kıyasla Arval, kiralık araç filosunu satın almalar ile birlikte %8,3* oranında büyüterek 1.592.024 araca çıkardı.
 • 2022 sonunda Arval filosunda yer alan elektrikli araç sayısı yaklaşık 300.000’e ulaştı. Böylece Arval, 2019 yılına kıyasla elektrikli araç filosunu 4 katına çıkarmış oldu.
 • Kurumsal segment 2022’de 1.082.503 araç şeklinde gerçekleşti.
 • Perakende segment 2022'de 454.062 araca ulaştı (satın almalar hariç 437.445) ve 2021'e kıyasla %13 büyüme gösterdi (satın almalar hariç %9,7 büyüme). Bu durum, zorlu pazar koşullarına rağmen KOBİ'lerin ve bireylerin araç kiralamaya ilgisinin arttığını gösteriyor.
 • Orta vadeli kiralama %48 oranında büyüdü.

Arval 8.000'den fazla çalışanı ile 30 ülkede 300.000'den fazla müşteriye hizmet veriyor.


Arval CEO’su ve Başkanı Alain van Groenendael:

“2022 yılının zorlu koşullarına rağmen esnek iş modeli ve yenilikçi çözümleri ile Arval, müşterilerini desteklemeyi başarıyla sürdürmüştür. BNP Paribas Grubu'nun mobilite alanındaki güçlü stratejik hedefleriyle desteklenen Arval, Arval Beyond stratejisini daha da ilerleterek 2023'te büyüme hedeflerini sürdürecektir. İnovasyonlar yaparak, müşterilerimizi enerji dönüşümünde daha çok destekleyerek ve onlara tüm Arval ülkelerinde sürdürülebilir mobilite hizmetleri sunarak büyümemizi güçlendirmeye devam edeceğiz".

2022'de öne çıkanlar

Arval Beyond stratejik planının ortalarına ulaşan Arval, 2022 yılında önemli sonuçlar elde etti. Geçtiğimiz yıl boyunca şirket, piyasaya yenilikçi mobilite çözümleri sürerek, stratejik ortaklıklar imzalayarak ve özellikle enerji dönüşümü konusunda müşterilerini destekleyerek ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında çabalarını sürdürerek sektöre öncülük etmeye devam etti.

Önemli satın almalar ve ortaklıklar gerçekleştirildi: 

Bankalar, otomobil üreticileri ve Element ile mevcut başarılı ortaklıkların yanı sıra:

 • Terberg Business Lease Group'un satın alımı: Kasım 2022'nin sonuna doğru tamamlanan satın alma ile Arval, ürün ve hizmet teklifini daha da çeşitlendirerek, yaklaşık 500 çalışanı ve 100.000'den fazla kiralık aracı ile Hollanda pazarında en büyük mobilite oyuncularından biri haline geldi.
 • Romanya'da BCR operasyonel kiralama faaliyetlerinin Arval'e devri: Mayıs 2022'de gerçekleşen devir ile Arval, Romanya'da lider konumunu 3.800 araçlık bir ilave ile güçlendirdi. Bölgede (Çek Cumhuriyeti ve Slovakya) Erste ile hali hazırda var olan işbirliğini de geliştirmiş oldu.

 

 BNP Paribas'nın stratejik hedeflerine aktif katkı:  

 • Ekim 2022'de BNP Paribas Grubu, müşterilerin daha sürdürülebilir bir mobiliteye geçişini desteklemek için sektörün tüm değer zincirinde kendini konumlandırma hedefini açıkladı. Bu hedef çerçevesinde Arval, diğer BNP Paribas kuruluşlarıyla işbirliğini güçlendirerek filo ve yeni mobilite çözümleri sunma konusunda güçlü bir misyona sahip.
 • BNP Paribas ve Jaguar Land Rover arasında Şubat 2022'de imzalanan ortaklık, Grubun entegre modelinin gücünü somut bir şekilde kanıtlamaktadır. "One Bank Auto" yaklaşımı ile, otomotiv sektöründe çeşitli kuruluşların uzmanlığından yararlanmaktadır. Arval, tam kapsamlı kiralama ve filo yönetimi alanındaki bilgi birikimi sayesinde kilit bir rol oynuyor. Bu entegre model ile müşterilere uyumlu ve farklılaştırıcı bir çözüm sunuluyor.
 • Filo elektrifikasyonu açısından Arval, 2019'a kıyasla filosundaki elektrikli araç sayısını 4 kat artırarak 2022 sonunda yaklaşık 300.000 adete ulaştırmayı başardı.
 • Ridecell ve Arval’in stratejik ortaklığı: Ocak 2022'de Arval ve Ridecell, Arval'in müşterileri için yeni uçtan uca mobilite çözümlerinin geliştirilmesini hızlandırmak hedefiyle güçlerini birleştirdi.

 

Sürdürülebilir mobilite çözümlerinde ivme:

 • Aralık 2022 sonunda, bisiklet kiralama 13 ülkede, araç paylaşımı ise 11 ülkede müşterilere sunulmaktadır.
 • Arval'in tüm çalışanları için alternatif mobilite çözümleri (araç paylaşımı, bisiklet paylaşımı, kiralık bisiklet, scooter vb...) arayan şirketlere özel tekliflerinden biri olan Arval Mobility Hub, örneğin Fransa'da BNP Paribas Real Estate Genel Merkezi'nde faaliyete geçirilmiştir.
 • Arval, bugün 10 ülkede Arval Mobility uygulamalarını sunmaya devam etmektedir.
 • 2022'de Arval'in müşterilerinin esneklik talebini karşılamak için oluşturduğu esnek teklifler, 55.000'den fazla araçla 24 ülkede sunulmaktadır. Arval'in esnek teklifleri bir yılda +%48 büyüme göstermiştir.
 • Arval Mart 2022'de, esnek mobilite alanındaki liderliğini bir kez daha göstererek yenilikçi ve esnek araç kiralama teklifi olarak Arval Adaptiv'i piyasaya sürmüştür. Bireysel müşteriler için tasarlanan bu ürün, müşterilere yalnızca ihtiyaç duyduklarında ve birkaç gün içinde kiralama imkanı sunuyor. Müşteri, herhangi bir süre taahhüdü olmadan yalnızca kullandığı süre için ödeme yapmaktadır.
 • İkinci el araç kiralama teklifi olarak Arval Re-lease, yeni araç bulunurluğunun az olması ve araçların kullanım ömrünü uzatmak için bir çözüm yolu olarak 16 ülkede sunulmaktadır. Re-lease filosu, Hollanda, Türkiye, Birleşik Krallık, Polonya ve Fransa'da büyük bir başarı ile bir önceki yıla göre 2022'de %60 büyümüştür.

 

Kesintisiz müşteri desteği:

 • Müşterilerin filo maliyetlerini daha iyi kontrol etmelerine ve enerji dönüşümünü hızlandırmalarına yardımcı olmak için Arval Connect teklifi Mart 2022'de sunulmaya başlandı. Arval Connect sayesinde, müşteriler Toplam Sahip Olma Maliyetlerini optimize edebilir, araç ve sürücü güvenliğini artırabilir ve daha sürdürülebilir bir filoya sahip olabilirler. Ayrıca Arval, hizmet kalitesini (bakım, sigorta, hırsızlık araç kurtarma...) artırmak için bağlantılı araç çözümlerine büyük yatırım yapmaktadır. Aralık 2022 sonunda, 22 ülkede 450.000'den fazla araç (filonun neredeyse %30'u) bağlantılı çözümler içermektedir.
 • Geleneksel üreticilerin yeni otomobiller sunmakta zorlandığı ve bazılarının fiyatlarını önemli ölçüde artırmaya karar verdiği otomotiv pazarında Arval, birçok otomobil markası ile çalışmaktadır. 2022 yılında, alternatif üreticilerin payı hali hazırda %27’dir (2019'da %24) ve bu eğilim elektrikli araçların öneminin artması ile daha da hızlanacaktır.

 

2023 hedefleri

2023 yılında Arval müşterilerini şu alanlarda desteklemeye devam edecektir:

 • Jaguar Land Rover ile BNP Paribas arasında 9 Avrupa pazarında yeni mobilite finansman paketi sağlamak için stratejik ortaklığın etkin bir şekilde uygulanması. Bu işbirliği, Jaguar Land Rover müşterileri için finansal hizmetlerin rolünü yeniden tasarlamaya yönelik planın ilk adımıdır.
 • Şu anda 53 ülkede faaliyet gösteren Element-Arval Global Ortaklığı, 10 yıldan kısa bir süre içinde ortak müşteri sayısını dörde katlamayı başardı. Bu ortaklığın sağladığı uzmanlık ve hacim, Arval'in uluslararası müşterileri için, özellikle de konsolide olan bir pazarda katma değer sağlamaya devam edecektir.
 • Ocak 2023'ten bu yana Şili, Peru ve Kolombiya'da Arval, daha önce Inversiones Juan Yarur'a ait olan hisseleri satın alarak Arval Relsa'nın %100'üne sahip oldu.

 

Arval, 2022 yılı faaliyet sonuçlarının yanı sıra yıllık finansal sonuçlarını da 6 Mart 2023 tarihinde basına açıklayacaktır.

 * 2021 yılına kıyasla 2022 yılı büyüme oranı: TBLG'nin satın alınması ve BCR'nin Romanya'daki operasyonel kiralama faaliyetleri hariç tutulduğunda, organik büyüme 2021 yılına kıyasla 2022 yılında +%5,5'tir.

 

Devamını oku Daha az göster