Operasyonel kiralama nedir?

Operasyonel kiralama: bir araç filosunu yönetmenin akıllı yolu

Diğer finansman metotları veya satın alma yerine neden operasyonel kiralamayı tercih etmelisiniz? Çünkü siz temel faaliyet konunuza odaklanırken, biz çeşitli hizmetler için sorumluluk üstleniyoruz

Operasyonel kiralama nedir?

Diğer finansman metotları yerine operasyonel kiralamayı tercih ettiğinizde, her araç için aylık bir bedel ödersiniz. Bunun karşılığında – aracın sahibi olan – TEB Arval tüm ilgili taraflarla muhatap olur. Örneğin:

  • Servis, bakım, onarım, sigorta hizmeti, yedek araç ile ilgili riskleri ve iş yükünü dışarıya aktarırsınız.
  • Bu iş yükü sürücülerin- ve araçların-idaresini, masrafların denetlenmesini, raporlamayı, danışmanlığı ve diğer günlük filo faaliyetlerini içerir.
  • Faaliyetlerinizin ne kadarını başka bir firmaya aktaracağınız sizin kontrolünüzdedir: ne ölçüde riski bizim üstlenmemizi istediğinize başlangıçta karar verirsiniz.

 

Neden operasyonel kiralamayı tercih etmeliyim?

İşletmeler, birçok temel faaliyet konusu olmayan, hizmetlerini uzmanlaşmış operatörlerden alırlar. Aynı mantık sizin araç filonuz için de geçerlidir. Operasyonel kiralamayı tercih etmek, uzmanlaşmış bir firmadan faydalanmak ve sonuçta birçok avantaj elde etmek anlamına gelir:

  • Araçlara ilişkin tüm riskleri dışarıya aktarırsınız.
  • Çalışanlarınızın filonuzun yönetimine ayırdığı zamanı asgariye indirirsiniz.
  • Her zaman maliyetlerinizin denetim altında tutulduğundan emin olabilirsiniz.
  • Siz temel faaliyet konunuza odaklanır, temel faaliyet konunuz olmayan bir alanı yönetmek için kaynaklarınızı israf etmezsiniz.

Siz kendi işinizi biliyorsunuz; biz de kendi işimizi. Uzmanlığımıza tümüyle güvenebilirsiniz.

 

Bazı konularda yanılıyor olabilirsiniz…

“Araç modelimi seçemem veya özel tekliflerden faydalanamam.”

TEB Arval her marka ve model için her zaman Toplam Kullanım Maliyetinin karşılaştırmalı değerlendirmesini yapabilir ve alım gücümüz mümkün olan en düşük maliyetleri sağlar.

“Operasyonel kiralama satın almadan daha pahalıdır.”

Operasyonel kiralama ve doğrudan satın almada maliyetler hemen hemen eşittir.. Aradaki büyük fark sizi yaşadığınız zorluklardan kurtarmamızdır.. Yine de mevcut durumunuz ile olası bir gelecekteki durumu karşılaştırmak istediğinizi anlıyoruz. Birçok şirket geçmişteki maliyetleri ile gelecekteki kiralama maliyetlerini karşılaştırmak istemektedir.

“Araçlarımı çok sık yenilemiyorum o yüzden doğrudan satın almak daha tercih edilebilirdir.”

Hayır değildir. TEB Arval de size 48 aylık kontratlar önerebilir ve böylelikle sözleşmenizi daha sık yenilemeye gerek olmadan, filo yönetimi hizmetlerinin seviyesini, maliyet optimizasyonunu ve öngörülebilirliğini garanti ederek, ihtiyaçlarınızı daha uzun bir dönem için karşılayabilir.